Architektura v Glasgow

Glasgowje největší skotské město a metropole mezinárodního významu. Najdete zde překrásnou katedrálu a hřbitov Necropolis, živé, nové a moderní centrum okolo řeky a oblast starého historického centra, kterému vévodí architektonické skvosty Charlese Rennieho Mackintoshe.
Architekt, který se už během svého života stal symbolem Glasgow, žil mezi lety 1868-1928. Do teď není známo, zda se jeho architektura řadí k viktoriánskému stylu, nebo zda se jedná o první vlaštovky modernistického hnutí. Ať tak nebo tak, Mackintoshovy budovy poznáte na první pohled.
 glasgow město
Díky jeho narůstající popularitě vznikla dokonce vlna jeho napodobitelů, „Mockintoshů“, kteří používali jednotlivé Mackintoshovy prvky jako dekorační či designové detaily restaurací a barů. Pokud patříte ke skupině studentů architektury nebo hotových architektů, rozhodně byste se do Glasgow, jakožto mekky Mackintoshovy architektury, měli podívat. Návštěvu všech dvanácti hlavních budov zvládnete už během dvou dnů.
 hřbitov a mauzoleum
·         Slavná Škola umění
Údajně nejlepší Mackintoshovou stavbou je budova Školy umění, ve které vás ještě do nedávna mohl provézt jeden z místních studentů. Škola bohužel před nedávnem vyhořela a nyní se opravuje. Ještě než Mackintosh vyhrál architektonickou soutěž na novou budovu školy v Glasgow v roce 1896, vyprojektoval několik menších staveb ve spolupráci s architekty Honeymanem a Keppiem.
 george square
Další budovou výjimečné Mackintoshovy práce je stavba Willow Tea Rooms, kterou od nejmenší lžičky přes nábytek po celou budovu navrhl pro paní Cranstonovou v 90. letech 19. století. V tehdejší době bylo v módě chodit popíjet čaj, číst noviny, hrát biliár nebo si jen povídat do městských čajoven.
 
·         Poslední stavba
I přesto, že byl Mackintosh významným umělcem a architektem své doby, nikdy mu nebylo dovoleno navrhnout a zrealizovat budovu dle svých uměleckých záměrů bez zaměření na peněžní stránku projektu. Mezi stavebními dělníky byl pro svou prudkou povahu a přílišnou originalitu velmi neoblíbený. Často také měnil plány a přidával ke svým stavbám nové detaily, čímž navyšoval rozpočet.
 

Architektura v Glasgow
Share