Koupelna pro malé

.

Když jste zjistili, že čekáte přírůstek do rodiny, jistě jste začali hledat výbavu do dětského pokojíčku. Koupili jste novou vysokou židličku a vybavili jste se přenosným lehátkem nebo cestovní postýlkou. Jak jste ale upravili koupelnu pro vaše maličké?
závěs v koupelně

Asi jste vložili plastovou vaničku do vany a na pračku dali přebalovací podložku. V lepším případě snad koupili i celý přebalovací pult nebo rovnou pult s komodou. Jenže z plínek vám děťátko v nejlepším případě kolem jednoho roku vyroste a ve stejné době se postaví na své vratké nožky a začne chodit a běhat. Ovšem než vyroste natolik, aby si sám dokázal sednout na váš záchod a umýt si sám ruce v umývadle pro velké, uplyne ještě dalších pět až sedm let. A než se uvidí v zrcadle v koupelně, musí počkat až do svých asi deseti až dvanácti let. I z pohledu dospělého je to opravdu dlouhá doba. Natožpak z pohledu malého dítěte, které teprve poznává svět.
dětská ruka

.

Rada první, nejdůležitější

Pokud rekonstruujete větší byt, přestavujete dům po prarodičích nebo jste si koupily nový dům, dopřejte dětem vlastní koupelnu. Děti budou do své koupelny chodit rády a velmi dobře si osvojí základní hygienické návyky. Postupně si také zvyknout udržovat svou koupelnu v relativně čistém stavu. Vylitou vodu sami setřou a holčičky si rády vyleští i zrcadlo.
Samostatná koupelna má výhody i pro rodiče, kteří mají ve vlastní koupelně klid a soukromí. Více ji ocení, až děti povyrostou. Počítejte v dětské koupelně už od počátku, že v ní jednou vyměníte sanitární zařízení pro děti za klasické. Je úžasné nemačkat se po ránu v koupelně s „puberťákem“.

„Vychytávky“ pro mrňousky

Pokud jste omezeni prostorem, doplňte vlastní koupelnu alespoň o tyto prvky. Pomůžete tak svým dětem, aby se i v těchto prostorech cítili pohodlně.
1. Bezpečné plastové schůdky k umývadlu. Dbejte na stabilitu, a pokud jsou vybaveny i zábradlím, neváhejte.
2. Použijte samolepící zrcadla nebo zrcadlové fólie. Umístěte je do výšky, ve které se děti pohodlně uvidí, nejlépe při čištění zoubků.
3. Toaletu vybavte WC prkénkem s integrovaným dětským prkénkem a pomalým zavíráním. Přidejte stabilní plastovou stoličku, aby si dítě mohlo pohodlně sednout a nemělo nožky volně v prostoru.
4. Nezapomeňte na snadno dostupný věšák na ručník, kam si dítě snadno samo pověsí ručník.
5. Pro holčičky pořiďte košíček na hřeben a vlasové doplňky.
6. Do vany nebo sprchového koutu a před něj kupte neklouzavé, omyvatelné podložky.

.