Proč pěstovat na zahradě stromy

.


.

Pokud se vám zdá, že na vaší zahradě, kde rostou stromy, je chladněji než na ulici, máte pravdu. Není to jen vaše zdání, stromy skutečně snižují teplotu ve svém okolí. Mají však i mnoho dalších prospěšných funkcí. Proto se vyplatí je na zahradě pěstovat.
krása stromů
Udržují zdravé ovzduší
Stromy jsou velmi důležité pro udržení zdravého ovzduší a příjemné průměrné teploty. Zastavěné plochy můžou zvýšit teplotu až o několik stupňů. Proto se vyplatí nechat na zahradě za domem trávník a co nejvíce stromů, které mají blahodárný efekt na kvalitu vzduchu. Pokud si myslíte, že jednotlivé stromy žádný rozdíl nezpůsobí, pak vězte, že teplota pod stromem může být v létě až o 3 stupně nižší než ve stínu domu či slunečníku. A to už je citelný rozdíl.
Strom takto působí na okolí díky odpařování vody, která se mění ve vzdušnou vlhkost a ochlazuje okolí. Nejen příjemný stín a chládek, ale právě i vlhkost je velmi důležitá pro zdravé klima. Pokud tedy chcete volně dýchat, na zahradě si můžete udělat oázu, která bude mít k rozpálené ulici daleko.
kvetoucí strom
Milovat stromy se opravdu vyplatí. Kromě toho, že zvlhčují vzduch, také produkují obrovské množství kyslíku. Jsou samozřejmě také velmi účinné v čištění vzduchu. Výzkum dokonce prokázal, že díky své schopnosti pohlcovat toxický prach dokážou zlepšit kvalitu ovzduší až o čtvrtinu. Navíc jsou neuvěřitelně houževnaté, žijí dlouhé desítky let a daří se jim i při nedostatku vody, který okolní trávník nebo květiny zničí.
Jak si vybrat správný strom
Pokud se chystáte stromy teprve sázet, vybírejte především podle velikosti zahrady. I malý stromek za pár let může vyrůst do nečekaných rozměrů a zastínit velkou část domu i sousedova pozemku. Pokud na špatné místo zasadíte břízu, habr, jilm, ořech, dub nebo platan, v budoucnu budete mít s jeho odstraněním značné problémy.
zahrada se stromy
Do českých zahrad se hodí české odrůdy. Přestože je nabídka veliká, ne všechny zahraniční dřeviny v našich podmínkách prospívají. Ideální je nechat si od odborníka poradit nejen s výběrem konkrétního stromu, ale také s výběrem doby výsadby a místa, kam ho umístíte. V kvalitním zahradnictví najdete strom nebo keř pro každou zahradu, i když jde jen o malý kousek trávníku vedle domu. Na malé plochy se hodí například jeřáby, okrasné jabloně, javory nebo hlohy.
I následná péče o stromy vyžaduje profesionální znalosti, proto se nebojte obrátit na odborníky. Ke stromu si dříve či později vytvoříte vztah, který je tím pevnější, čím déle vám strom na zahradě dělá radost.

.